Tuzlu Su ve Pas Etkileşiminden Elektrik Üretmek Mümkün

Metal ve suyun etkileşimi ile gerçekleşen oksitlenme tepkisinin elektrik ürettiği aslında biliniyor. Fakat bu sefer durum biraz daha farklı. Biri Kaliforniya Teknik Enstitüsü, başkası de Northwestern Üniversitesinde kimya profesörleri olan Tom Miller ile Franz Geigor’un keşfine nazaran, ince pas katmanları üzerlerinden geçen tuzlu su ile kinetik enerjiyi elektriğe çevirmek mümkün.

Benzer bir etkileşim  grafen sinemaları üzerinde de gözlemlenmişti ve gücün yüzde 30 kadarının elektriğe dönüştüğü görülmüştü. Referans vermek gerkirse, en âlâ güneş panelleri dahi gücün yüzde 20’sini elektriğe çevirebiliyor.

Sorun şu ki grafen sinemaları iş görecek boyutlarda üretmesi çok masraflı. Yeni prosedür ise demirdeki oksitlenmeden faydalanıyor. Demir sıkıntı bulunan bir metal değil.

Pas, demir alaşımlarının üzerinde zaten oluşuyor. Bilim adamlarının yaptığı şey ise bu paslanmanın olabildiğine ince bir katman üzerinde oluşmasını sağlamak. Bunun için Fizikî Buharlı Bırakım (Physical Vapor Deposition ya da PVD) edında bir teknik uygulamışlar. Bu teknik olağanda katı halde bulunan metalleri buharlaştırarak, istenen yüzeye, istenen incelikte bırakıyor.

Bu iki bilim adamı PVD yolu ile 10 nanometre inceliğinde demir katmanları oluşturmayı başarmışlar. Daha sonra paslanma süreci metalin hava ile etkileşime geçmesi ile tabiatıyla meydana gelmiş. Daha sonra bu sinemanın üzerinden farklı tuzlu su solüsyonları geçirerek üretilen güç ölçülerini gözlemlemişler.

“Metal Nanokatmanlar ile Güç Çevrimi” isimli yazıda, bu yeni keşfe ilişkin bulgular hakkında daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Başa dön tuşu