Yeni NASA Astronot Giysileri Hangi Özelliklere Sahip?

2024 yılına kadar ay yüzeyine Amerikalı bayan ve erkek astronotları taşıyacak olan Artemis programı kapsamında, NASA yeni kuşak astronot kıyafetlerini de kamuoyuna duyurdu.

NASA‘nın Artemis misyonu için bayan ve erkek olmak üzere iki opsiyonlu hazırladığı kıyafetleri, ajansın şefi Jim Bridenstine tanıttı.

Keşif Ekstraksiküler Hareketlilik Ünitesi (xEMU) olarak isimlendirilen kıyafetler Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda kullanılanlara benzeri nitelikte fakat değerli bir farkı var. NASA yaptığı açıklama ile tasarlanan giysilerin, bilinenin tersine, Ay üzerinde konfor, ahenk ve hareketlilik için özel olarak geliştirildiğini belirtti.

Şef Bridenstine sunumunda, Orion uzay aracındaki mürettebatın aya fırlatılış anında da kasklı turuncu renkte bir uçuş ekibi olan, Orion Crew Survival System’inin yer alacağını duyurdu.

Artemis’te yanlışa yer yok

Bu yeni prototip kadronun hazırlanmasının en büyük nedeninin, geçtiğimiz Mart ayında, NASA astronotu Anne McClain için uygun boyutta bir elbise olmaması sebebiyle aya inişinin sağlanamaması olduğu söyleniyor.

Kırmızı, beyaz ve mavi renkleri barındıran xEMU kıyafeti birinci sefer, Johnson Space Center (JSC) uzay aracı mühendisi Kristine Davis tarafından giyildi. Şef Bridenstine, “Açık olmak gerekirse, Kristine aya gittiğimizde tüm astronotlarımıza uyacak bir kadro elbise giyiyor” diyerek, giysilerin güvenilirliğinin bir defa daha altını çizmiş oldu.

Uzay aracı mühendisi Amy Ross, yeni giysinin, Apollo devrinin uygun olamadığı havaya ulaşma yeteneği de dahil olmak üzere omuzlarında daha fazla hareket kabiliyeti sağlayacağını aktardı.

Kıyafetler yatak ismi verilen kısımlara sahip. Birinci yatak kısmı büyük bir modül ve astronotun belinde daha geniş bir hareket aralığı sağlıyor. Bacakların alt kısmında daha fazla hareketlilik sağlamak için belde ve bir fleksiyon uzatma eki ile birlikte ayaklarda üç yatak daha var.

Davis yeni giysinin konforunu kollarını dairesel bir hareketle çevirerek, çömelerek ve sahneden bir kaya almak için aşağı eğilerek gösterdi.

“Bu bir giysi değil, uzay aracı”

Amy Ross, giysinin kumaş yapısının yüzeylere yapışmayı başarabilen ve aşındırıcı tesiri olan ay tozundan muhafazaya yardımcı olacağını söyledi. Birebir vakitte giysi, astronotlara yüzde 100 oksijenli bir ortam sağlıyor. Elbisenin ömür dayanak sistemi sayesinde, beklenmedik durum esnasında yaklaşık sekiz saat boyunca hava temini sağlıyor.

Kıyafetin temel hedefi, astronotları vakum altında yahut vakuma yakın bir yerde seyahat ederken, uzay aracının yer alacağı bir kazaya karşı korumak. JSC’de proje yöneticisi olan Dustin Gohmert, ““Bu kıyafet, gerektiğinde bir uzay aracı” diyerek, astronotların yeni kıyafetlerinin değerini anlattı.

Başa dön tuşu