Yeni Yapay Zeka Sistemi NVIDIA Jarvis Tanıtıldı

5G Taşınabilir Dünya Kongresi sırasında NVIDIA kurucularından olan ve tıpkı vakitte CEO’luk misyonunu yürüten Jensen Huang kıymetli bir açıklamada bulundu. NVIDIA Jarvis ismi verilen çok taraflı yapay zeka yazılımı geliştirme kiti konuşma, görme duyuları ile başka sensörleri tek bir yapay zeka sisteminde bir ortaya getiriyor.

Huang bu sistemin, bağlam içerisinde konuşma ile birlikte hareketler ve bakışlar üzere görsel ipuçlarını kullanabilen GPU hızlandırmalı yapay zeka sistemleri oluşturmak, eğitmek ve dağıtmak için eksiksiz bir iş akışı sunduğunu tabir ediyor. Bu ortada ismi birinci duyduğunuzda sizin de bizim üzere aklınıza birinci olarak Iron Man tarafından kullanılan sistem gelmiş olabilir. Zati mantık da misal gözüküyor.

Jarvis başta da belirttiğimiz üzere şirketin tıpkı anda farklı sensörlerden gelen çoklu girişleri işleme teşebbüsü. Bu yaklaşımla, konuşma tabanlı yapay zeka uygulamalarında hakikat bir halde varsayım ve cevap bağlamı oluşturmaya yardımcı olmak hedefleniyor. Sistemde, NVIDIA kullanıcıların ihtiyaçlarına nazaran ayarlanabilir modüller de sunacak. Görme için Jarvis kişi algılama ve izleme, jestlerin, dudak hareketinin, bakış ve beden pozunun tespiti için modüllere sahip. Konuşma içinse sistem hassaslık tahlili, diyalog modellemesi, tesir alanı ve emel ve varlık sınıflandırması mevcut.

Şirket, Jarvis tabanlı uygulamaların en düzgün biçimde çalışması için nöral modüller etrafında yapay zeka uygulamaları oluşturmaya yarayan çerçeve agnostik araç kadrosu NVIDIA Neural Modules (NeMo) kullanılmasını öneriyor. Jarvis kullanılarak geliştirilmiş bulut tabanlı uygulamalar ve servisler ise EGX platformu kullanılarak konuşlandırılabilecek. Platform şirket tarafından dünyanın birinci uç harika bilgisayarı olarak nitelendiriliyor.

Jarvis erken erişim için açılmış durumda. İlgilenenler ise NVIDIA hesabına giriş yaparak erken erişim için buradan kaydolabiliyor.

Başa dön tuşu