7 nm Intel Xe Ekran Kartları Ponte Vecchio Kod Adına Sahip

Bütünleşik olmayan Intel Xe ekran kartlarının gelişi merakla beklenirken, son argümanlar göre 7 nm’lik donanımlar şirket içerisinde Ponte Vecchio olarak anılıyor. 7 nm GPU, Project Aurora’nın değerli bir bileşeni olarak tasarlandığı belirtiliyor. Bu projenin ABD’nin birinci exascale üstün bilgisayarı olma maksadı taşıdığının altı çiziliyor. Bu muhteşem bilgisayara güç verecek bileşenler ise şöyle sıralanıyor:

  • 2 adet Intel Xeon Ölçeklenebilir İşlemci (Sapphire Rapids)
  • 6 adet Intel Xe Ponte Vecchio GPU
  • Ultra yüksek önbellek
  • Yüksek bellek bant genişliği (büyük ihtimalle HBM)

Intel’in proje hakkında daha fazla ayrıntısı 17 Kasım tarihinde açıklayacağı ve plana nazaran son yerleştirmenin 2021 yılında gerçekleştirileceği söyleniyor.

Ponte Vecchio’nun İtalya, Floransa’da eski bir kemerli köprü olduğunu da not olarak düşelim. Bu isim Project Aurora’da kullanılan bileşenlerin orta irtibatında kullanılan Intel Compute Express Link (CXL) teknolojisine de referans niteliği taşıyor. GPU’ların yüksek çift hassasiyetli kayan nokta (FP64) randımanı sunacağı da bilgiler ortasında.

Son olarak, Intel’in bu GPU’yu HPC/Exascale, DL/Training, Cloud GFX, iş istasyonu ve oyun için piyasaya süreceği paylaşılıyor.

Başa dön tuşu