Acer, Bilişim Olimpiyatları’nın Resmi Sponsoru Oldu

Katılımcılara ve çalışanlara bilgisayar temin eden marka olan Acer, 4-11 Ağustos tarihlerinde Azerbaycan’ın başşehri Bakü’de düzenlenen etkinliklerdeki müsabaka idare sistemlerinin sunucularını da tedarik edecek. Ayrıyeten Acer dizüstü bilgisayarlar, aktiflik sonrasında ADA Üniversitesi ve Eğitim Bakanlığı’na bağışlanacak. Uluslararası Bilişim Olimpiyatları’nın 2021’e kadar resmi sponsoru olan şirket, tüm etkinliklere BT ekipmanları ve yerinde teknik dayanak sunacak.

Acer Rusya, Doğu Avrupa ve Türkiye Lider Yardımcısı Grigory Nizovsky, resmi sponsorluk ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Yarının başkanları olacak genç yeteneklere yardımcı olan bu manalı teşebbüsün bir kesimi olmaktan gurur duyuyoruz. Müsabakalar için, özel nümerik klavyeli Acer Aspire 3 dizüstü bilgisayarları seçtik. Bu modeller, yarışmacıların algoritmaları en verimli formda çözmesini kolaylaştıracak.”

Acer, IOI 2019 aktifliği tamamlandıktan sonra 450 adet dizüstü bilgisayarı ADA Üniversitesi ve Azerbaycan Eğitim Bakanlığı’na bağışlayacak. ADA Üniversitesi bu bilgisayarlarla BT ve Mühendislik Fakültesi’nde iki yeni laboratuvar açacak. Eğitim Bakanlığı ise dizüstü bilgisayarları Azerbaycan’daki okullarda bilişim eğitimi için hazırlanan Dijital Beceriler projesinde kullanmayı planlıyor.

Bilgisayar bilimleri ve bilişim teknolojilerinin gelişmesine dayanak olan Acer ve IOI, bu alanlarda yetenekli gençleri bir ortaya getirip tanınmalarını sağlıyor. IOI 2019 yarışları Bakü Kongre Merkezi’nde yapılacak. Kapanış merasimi ise Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

Beş milletlerarası bilim olimpiyatından biri olan IOI, dünyanın en itibarlı bilgisayar bilimleri yarışları ortasında yer alıyor. Katılan her ülke dört yarışmacıyla birlikte bir ekip önderi ve başkan yardımcısı seçiyor. İki gün süren müsabakada iştirakçiler bir dizi algoritma sorunu çözüyor. Her gün öğrencilere beş saat içinde çözmeleri gereken üç sorun veriliyor.

Başa dön tuşu