Alibaba En Güçlü RISC-V İşlemciyi Yaptı

Açık kaynaklı RISC-V Foundation en gelişmiş mevcut işlemci teknolojilerine sınırsız erişim sunuyor. Alibaba da bundan faydalanarak birinci eseri Xuantie 910 ile RISC-V işlemci alanında tezli bir adım atmış durumda.

Xuantie yahut XT olarak anılan işlemcinin bugüne kadarki en güçlü RISC-V işlemci olduğu söyleniyor. 12 nm üretilen işlemci 2.5 GHz suratında 16 çekirdekten oluşuyor ve 64-bit işlem, kompakt 16-bit komutlar ve geliştirme sürecindeki vektör işlemleri destekliyor. Sistemsiz operasyonlar konusunda da başarılı olan işlemci, 32 standardının üzerine çıkarak 50 ekstra komuta destek veriyor.

İşlemci, CoreMark puanı olarak 7.1/MHz elde etmiş durumda. Bu da en yakın rakibi olan SiFive U74’ün 5.1/MHz olan puanı ile kıyaslandığında dikkat çekiyor. Bu da yüzde 40 performans artışı manasına geliyor.

Alibaba’nın en azından bir müddet daha kendi işlemcilerini üretmesinin düşük bir ihtimal olduğu düşünülüyor. Şirketin hala XT 910 için iş modeli geliştirmeye çalıştığı, kimi bileşenlerin GitHub’da ortaya çıkabileceği ve tam dizaynın tahminen satın alınabilir olabileceği paylaşılıyor.

Ticaret savaşları sırasında işlemcilere erişimin kısıtlanması üzere bir durumda, XT 910 üzere dizaynlara olan talebin bir anda artabileceğini de göz arkası etmemek gerek.

Başa dön tuşu