AMD’nin Yeni Radeon 600 Ekran Kartları, Isıtılmış RX 500 Gibi

Hiç daha evvel ekran kartı şoförünüzü güncellediğinizde kartın model isminin değiştiğini gördünüz mü? Technopat Sosyal’de binlerce soru cevapladım ve en sık karşılaştığım sorulardan biri de genelde bu oldu: Sürücüyü güncelledim, neden kartın modeli değişti? Bunun sebebi kolay. AMD de NVIDIA da bazen birebir mimariyi biraz elden geçirip yeni bir seri olarak piyasaya sürebiliyor. Bunun yaparken de bir evvelki serinin üst modeli, yeni serinin alt modeli oluyor. Mesela birazdan göreceğiniz üzere Radeon 550X’in Radeon RX 640 olması gibi…

Evet, AMD bugün yeni Radeon RX 600 serisini sitesindeki ekran kartları ortasına ekledi. Kartların mimarisine baktığımızda Navi değil, Polaris olduklarını görüyoruz. Ortalarında üst düzey bir kart yok. Çıkan modeller tekrar muhtemelen ülkemizde bakkalların iştahını kabartacak cinsten kartlar. Pekala hangi RX 600 kart eski RX 500 kartın yerini alıyor? İşte yeni kartlar ve eski denkleri:

  • Radeon RX 640 – Radeon 550X
  • Radeon 630 – Radeon 540X
  • Radeon 625 – Radeon 535
  • Radeon 620 – Radeon 530
  • Radeon 610 – Radeon 520

Dikkat ederseniz önünde RX takısı olan tek kart 640. Başkaları daha düşük düzey olduğundan bu takıyla onurlandırılmamışlar. Kartlarla ilgili bir öbür bilgi de OEM olmaları. Bu ne demek oluyor? Bu kartlar piyasada başka satılmayacak. ASUS, HP yahut Dell üzere firmalar hazır bilgisayarlarında bu kartları kullanacak. Bir öbür nokta da kartların laptoplar için tasarlanmış olmaları. Tekrar de  Radeon RX 640 ve Radeon 630 istisna, onları masaüstünde de görebiliriz.

600 serisi, üçüncü çeyrekte, Intel’in 10. kuşak “Ice Lake” işlemcilerini ihtiva edecek sistemlerle tıpkı vakitte piyasaya sürülecek. Bu sistemlerin Eylül ayında gelmesi bekleniyor. Öte yandan üreticilerin Intel işlemci yanına  AMD 600 serisi GPU koyacağını sanmıyoruz. Birden fazla ya NVIDIA MX serisi ya da dahili Intel GPU tercih edecek.

Başa dön tuşu