Android 10 Çıkış Tarihi Belli Oldu

Hatırlarsanız, Google geçtiğimiz hafta Android Q olarak tanıttığı yeni Android sürümünün ismini Android 10 olarak güncellemişti. Bununla birlikte 10 yıllık geleneğini sonlandıran Google, artık de Android 10 çıkış tarihi ile gündemde.

Daha evvelden Google tarafından yapılan açıklamada, yeni Android sürümünün birinci olarak Pixel aygıtlara yayınlanacağı belirtilmişti. Bunun haricinde bu güncellemenin öteki Android telefonlara ise 2020 yılında kademeli bir formda yayınlanacağı açıklanmıştı.

Bu gelişmenin çabucak akabinde Google, Pixel aygıtların Android Q güncellemesini ne vakit alacağını açıkladı.

Bahsi geçen güncelleme tarihi ise Phonearena sitesinin Google’ın dayanak takımıyla ortasında geçen konuşma ile ortaya çıktı. Phonearena sitesinde editör olarak yer alan Daniel P, Google’ın takviye ekibine Pixel 3a için Andorid Q güncellemesinin ne vakit geleceğini sordu.

Gelen soru üzerine ise Google’ın takviye ekini kısa bir mühlet içerisinde Phonerana editörüne karşılık verdi. Bu kısımda Google Takviye grubu yeni Android güncellemesinin 3 Eylül 2019 tarihinde birinci olarak Pixel aygıtlara yayınlanacağını belirtti.

Şimdilik, Google cephesinden Android Q çıkış tarihi ile ilgili rastgele bir resmi açıklama yapılmadı. Lakin, Google’a yakın birçok kaynak bu tarihin yanlışsız olduğunu belirtiyor.

Android 10 güncellemesinin her ne kadar 3 Eylül tarihinde yayınlanacağı belirtilse de ortaya atılan bir öteki argümana göreyse, yeni güncellemenin Ekim ayında Pixel 4 aygıtlarıyla birlikte piyasaya sunulabileceği üzerinde duruluyor. Bu da yeni güncellemenin 1 ay gecikmeli olarak dağıtılabileceği manasına geliyor.

Son olarak yeni Android güncellemesi 3 Eylül 2019 tarihinde; Pixel / Pixel XL, Pixel 2 /Pixel 2 XL, ixel 3 /Pixel 3 XL, Pixel 3a/ Pixel 3a XL aygıtları için yayınlanacağını da tekrardan belirtelim.

Başa dön tuşu