BKM’den Dolandırıcılara Karşı Reklam Kampanyası

İlk sinemanın 80 milyonun üzerinde izlendiğini vurgulayan BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “Dijital dünyada böylesine fazla ayak izi bıraktığımız bir devirde bilgi güvenliği geri plana atılamayacak derecede kıymetli. Dolandırıcılık teşebbüslerinin yüksek olduğu dallarda kullanıcıların güvenliğini sağlamaya yönelik uygulamalar iyileştirilse de en büyük iş kullanıcılara düşüyor. Bu noktada Demet Evgar’la böylesine ses getiren projelere imza atmanın memnunluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Bankaların ortak platformu Bankalararası Kart Merkezi (BKM), finansal tüketicileri dolandırıcılara karşı daha dikkatli olmaları konusunda uyarmak üzere başarılı oyuncu Demet Evgar’la birlikte hayata geçirdiği “Palavra!” reklam kampanyasının devamı niteliğindeki ikinci reklam sinemasını izleyicilerle buluşturdu. Dolandırıcıların kullandığı prosedürlerin mizahi bir üslupla anlatıldığı kampanya kapsamında daha evvel “Palavra” müziğini seslendiren ve klibin başrolünde yer alan Demet Evgar, bu sefer “Sana Ne!” müziğini bilgi güvenliğine yönelik farkındalığı artırıcı sözlerle seslendiriyor.

BKM olarak bilgi güvenliğiyle ilgili akıllara takılan tüm soruların cevabının bulunabilmesi için hayata geçirdikleri bilgiguvende.com’a yapılan ziyaretlerin, “Palavra!” kampanyasından sonra bir oldukça arttığını söz eden BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “Dijital dünyada böylesine fazla ayak izi bıraktığımız bir periyotta, BKM olarak bilgi güvenliğinin geri plana atılamayacak derecede kıymetli olduğunu her platformda vurguluyoruz. Ödeme alışkanlıklarımız değişirken ve nakit kullanımımız giderek azalırken, günden güne hayatın her alanında daha fazla kart kullanıyoruz. Bu değişim dolandırıcılık metotlarına de yansıyor; toplumsal mühendislik, siber dolandırıcılık üzere yeni dolandırıcılık tipleri hayatımıza giriyor” diye konuştu.

BKM olarak bilgi ve teknoloji çağında toplumu bilinçlendirme konusunda çok önemli adımlar attıklarının altını çizen Canko, şunları söyledi: “Dolandırıcılık teşebbüslerinin yüksek olduğu kesimler de kullanıcıların güvenliğini sağlamaya yönelik uygulamalarını her geçen gün güzelleştiriyor. Dolandırıcılıkla uğraşta Avrupa’dan 10, dünyadan ise 12 kat daha âlâ durumdayız. Ülkemizdeki dolandırıcılığın yüzde 86 üzere büyük bir kısmının toplumsal mühendislik teknikleriyle yani kullanıcıların hislerine hitap eden usullerle yapıldığını söyleyebiliriz. Bu sonuç, dolandırıcılığa karşı önlem alma konusunda en büyük işin kullanıcılara düştüğünü gösteriyor. BKM olarak www.bilgiguvende.com sayesinde bilgi güvenliğine dair gerçek ve muteber içeriklerin kullanıcılarla buluşmasını ve farkındalığı artırmayı amaçlıyoruz. Bu noktada sesimizin daha kuvvetli çıkması için sevgili Demet Evgar’la ses getiren projelere imza atmanın memnunluğunu yaşıyoruz.”

Evgar’la hayata geçirdikleri birinci reklam sineması projesinin beklentilerinin de üzerinde bir yankı uyandırdığını söyleyen Canko, şöyle konuştu: “Kendisine bu projede bize dayanak vererek bilgi güvenliğiyle ilgili toplumsal farkındalığı artırmamıza katkı sağladığı için çok teşekkür ediyorum. Palavra sinemamız 80 milyonun üzerinde izlenme elde etti, eminim ki ikinci sinemamız de fevkalade sonuçlar doğuracak. Yeniden çok eğlenceli ve akılda kalıcı bir projenin ortaya çıktığını düşünüyorum. Artık bilgilerimizi soran dolandırıcılara cevabımız hazır, onlara ‘Sana Ne!’ diyeceğiz.”

Birkaç kolay usulle dolandırıcılığı engellemek mümkün

  • SMS, e-posta ve toplumsal medya üzerinden yönlendirildiğiniz yahut arama motorları üzerinden giriş yaptığınız web sitelerinin adreslerini kesinlikle denetim edin. Adresi kendiniz yazarak girin.
  • İnternet tarayıcısı ayarlarının sahtekârlık sitelerini açmayı engelleyecek formda düzenlenmiş olması gerekir.
  • Bilmediğiniz kaynaklardan gönderilen yahut tanıdığınız bireylerden kuşkulu husus başlıklarıyla gelen SMS, WhatsApp ve e-posta mesajlarındaki linklere tıklamayın.
  • Resmi olmayan uygulama mağazalarından yahut internet sitelerinden indirilen uygulamalar nedeniyle telefonlara virüs bulaşabilir. Ayrıyeten telefon rehberiniz, gelen SMS’ler ve bankacılık bilgileriniz de ele geçirilebilir.
  • Bu sebeple cep telefonu uygulamalarını kesinlikle resmi uygulama mağazalarından indirin.
  • İnternet alışverişi yapacağınız web sitelerini yeterlice araştırın, bilinen ve emniyetli bulduğunuz alışveriş sitelerinden alışveriş yapın.
  • SMS’le iletilen tek kullanımlık şifrelerin bulunduğu iletilerde, iş yeri ismi ve meblağ bilgilerini kesinlikle denetim edin.
  • ATM’lerde süreç yaparken tanımadığınız şahıslardan yardım almayın, süreç yaptığınız ATM’de özel olarak yerleştirilmiş bir aygıttan kuşku duyarsanız derhal bankanıza haber verin.
Başa dön tuşu