Blue Origin 2020 Öncesinde Uzaya İnsan Gönderemeyebilir

Jeff Bezos, Blue Origin şirketinin New Shepard roketi ile uzay turizmi seyahatleri planlarını sürdürüyor. Öte yandan, yolcuların uzaya gönderilmesinden evvel en az 2 insansız test uçuşunun daha yapılması bekleniyor. Öte yandan, Blue Origin 2020 yılına kadar daha kimseyi uzaya gönderemeyecek üzere gözüküyor.

Son olarak şirket, sonraki test uçuşu için Federal Bağlantı Komisyonu’na bir müracaat yaptı. Uçuş #12 müracaatının New Shepard uzay fırlatma iticisi ve kapsülü için olduğu belirtiliyor. Bunun ise en erken Kasım ayında gerçekleştirileceği paylaşılıyor.

Şimdiye kadar 10 başarılı test uçuşu gerçekleştiren Blue Origin hala uzun vakittir kelam verdiği mürettebatlı uçuşunu yapamadı. Şirket birinci olarak 2018 yılında insanları uzaya göndereceğini açıklamış daha sonra bu tarih 2019’a ertelenmişti. Yeni mürettebatsız test uçuşunun da bu yılın sonunda gerçekleştirilecek olması 2019’un da pas geçileceğini gösteriyor.

Şirket ise doğrulamaları gereken toplam sistemler olduğunun ve titiz davrandıklarının altını çiziyor. Boeing ve SpaceX üzere şirketlerin de hala ticari uzay seyahati için çalıştığını hatırlatalım.

Başa dön tuşu