Dolandırıcılar, Belediye Kurumlarını Taklit Etmeye Başladı

Son günlerde pek çok vatandaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanlığından gelmiş gibi gözüken mesajlar aldı. Bu mesajlar aslında bir dolandırıcılık girişiminin parçası.

Yeni teknolojilerle kötü niyetli kişiler de yeni dolandırıcılık yöntemleri geliştiriyor olsa da özünde kullandıkları mekanizmalar çok da değişmiyor: Güvenilir gözükmek ve sonrasında bilgileri çalmak. Son günlerde sık kullanılan bir yöntem de vatandaşların bilgilerini çalmak için belediye kurumlarını taklit etmek.

İBB’ye bağlı Mezarlıklar Daire Başkanlığının adı kullanılıyor

mezarlıklar

Dolandırıcıların kullandığı yöntemde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanlığından gelmiş gibi gözüken bir mesajda “e-Devlet Kapısı şifreniz ile giriş yapılmıştır.” denilerek bir mesaj atılıyor. Mesajın devamında da işlemi siz yapmadıysanız diye bir link veriliyor. 

Dolandırıcıları Engellemek İsteyen Instagram, “Gözden Geçir” Özelliğiyle Çapkınları İfşaladı, Sosyal Medya Yıkıldı

Bu mesajda yer alan linke tıklarsanız dolandırıcılar sizin bilgilerinize erişebiliyorlar. Linke tıklamış olanların da tüm şifrelerini değiştirmeleri gerekiyor. Ayrıca mobil cihazlarında kullandıkları hattın operatörüne de bilgi vermeleri büyük önem taşıyor. Böylece olası saldırıların ve zararların önüne geçmek mümkün olabiliyor. 

İBB, konuyla ilgili bir duyuru yayımladı.

Başa dön tuşu