Yeni Yılda Sürdürülebilirlik, Markalar ve Baskı İşletmeleri İçin Gündemin Üst Sıralarında

Durgunluk, artan hayat pahalılığı ve güç fiyatlarının damgasını vurduğu bir yıla giriyoruz. Hem baskı kesimi sağlayıcılarının hem de ambalaj karton dönüştürücülerinin (converter), yalnızca muhakkak uygulamaları basarak iş yapmanın sürdürülemez olduğunu anlaması ve bu nedenle inovasyon ve yeni uygulamalar arayan müşterilere ulaşmak için eser ve hizmetlerini geliştirmeleri ve çeşitlendirmeleri gerekiyor.

Dolayısıyla yakın geleceğe bakıldığında, etiket ve ambalaj dönüştürücülerinin, karton dönüştürücülerin yahut baskı kesimi sağlayıcılarının yeni tahliller sunmak ve yeni pazarlara girmek için hizmetlerini çeşitlendirmek üzere dijitalden güç aldığı görülecek.

HP Türkiye Sürdürülebilirlik Müdürü Hande Baloğlu Toker bu öngörüleri şöyle örnekliyor: “Etiket ve ambalaj dönüştürücülerinin dar web baskı kapasitesini bir dizi uygulamayla birlikte kullanarak pouch (kese ambalaj) ve shrink sleeve (uygulama sürecinde ısı kullanan ve şeffaf baskılı etiketler) üzere eserlere yöneldiğini göreceğiz. Seri 3 baskı makineleri, etiket dönüştürücülerin yüksek kalitede basınca hassas, kalıp içi, akışkan tutkallı ve sargılı etiketler üretmesini sağlıyor. Dar web HP Indigo 6×00 baskı makinesi kullanan basınca hassas etiket dönüştürücüler, küçük markaların, kampanyaların vb. muhtaçlıklarını karşılamak için PWFS’yi kullanarak %100 dijital shrink sleeve seyahatlerine süratli bir başlangıç yapabiliyorlar. Bu proses, düşük sürtünmeli bir yüzey elde etmek için kaplama prosesi ekipmanına yatırım yapmadan shrink sleeve üretmek için güzel bir seçim.”

Ticari kesimde de çeşitlenme görülmesi bekleniyor. Baskı dalı sağlayıcıları genel baskı segmentinden uzaklaşmak için dijitale yöneliyor. Ticari baskı hacimlerinin %90’ı analog olmaya devam ediyor, lakin giderek daha fazla ticari sağlayıcı hibrit bir yaklaşım benimseyecek.


HP Türkiye Sürdürülebilirlik Müdürü Hande Baloğlu Toker

Dijital teknolojiye yatırım yapılarak yeni tahliller ve uygulamalar sunulacağına dikkat çeken Hande Baloğlu Toker, “Örneğin, kitaplar, fotoğraflar ve direkt posta üzere ticari baskıda en çok büyüyen uygulamalar HP indigo’nun en büyük avantajlarından biri.  Bir Seri 3 baskı makinesi ile baskı bölümü sağlayıcıları sırf kitap ve broşür değil, birebir vakitte etiket yahut esnek ambalaj da sunabilir. Müşteriler, HP Indigo Digital Pouch Factory ile bir HP Indigo 25K dijital baskı makinesine yatırım yaparak mevcut işlerinin yanında yeni bir iş kurabiliyor” diyor.

Yeni yıla girerken, sürdürülebilirlik hem markalar hem de baskı işletmeleri için gündemin üst sıralarında kalmaya devam edecek ve yalnızca bir trend olmaktan çıkıp bir gereklilik haline gelecek.

Aslında, tüketiciler toplumsal aktivizm yoluyla marka sadakati oluşturmaya başlıyor. Tüketicilerin yüzde 80’i markaların insanların hayatlarını daha uygun hale getirmeye yardımcı olması gerektiğine inanıyor ve Y jenerasyonu ile Z neslinin yüzde 75’i sadece dünyayı koruyan markalarla etkileşim kuracağını söylüyor. Bu nedenle, kurumların sürdürülebilirlik teşebbüslerini hızlandırmaları, etiket, ambalaj, karton ve ticari baskı işletmelerinin ise daha düşük çevresel tesire sahip uçtan uca tahliller sunduklarından emin olmak için iş akışı süreçlerine bütünsel olarak bakmaları gerekiyor.

Bu çerçevede, sundukları gereçlerden ve bunları nereden temin ettiklerinden, kullandıkları baskı teknolojisine (mürekkepler ve kalıplar dahil) ve atıklarla nasıl başa çıktıklarına kadar uçtan uca bir yaklaşım gerekiyor.

Hande Baloğlu Toker, “HP Indigo ve HP PageWide, sürdürülebilirliğin en büyük savunucusu olma amacıyla markalara kapsamlı dayanak sağlıyor. Hem HP Indigo hem de HP PageWide dijital baskı makineleri ve mürekkepleri, PSP’lerin ve dönüştürücülerin sanayi standartlarını ve çevresel kimlik bilgilerini karşılayan düzenlemelere uymalarını sağlamak için geliştirildi. HP Indigo, birinci dijital baskı makinesi sağlayıcısı olarak Esnek Ambalaj için Döngüsel Ekonomi’nin (CEFLEX) bir üyesi. CEFLEX, esnek ambalajların performansını kıymet zinciri boyunca döngüsel bir iktisatta geliştirmek için işbirliği yapan şirketlerden oluşan bir Avrupa konsorsiyumu. Öte yandan, HP PageWide endüstriyel baskı makineleri, baskının etraf üzerindeki tesirini azaltmaya kararlı şirketler için eksiksiz bir tahlil. Sadece gereksinim duyulan kadar baskı yaparak fazla baskıları ve eski envanteri azaltmaya yardımcı olabiliyor, çeşitli geri dönüştürülebilir materyallerle uyumlular ve tehlikeli hava kirleticileri içermeyen ve UL ECOLOGO, USDA FA, İsviçre Yönetmeliği ve Nestle yönergeleri üzere dünya çapındaki düzenleyici gereklilikleri karşılamak üzere tasarlanmış HP gerçek su bazlı mürekkepler kullanıyorlar.”

HP’nin öncelikli gayeleri ortasında iklim değişikliğiyle gayret etmek, insan haklarını korumak ve dijital eşitliği hızlandırmak için ivedilikle harekete geçerek dünyanın en sürdürülebilir ve adil teknoloji şirketlerinden biri olmak yer alıyor.

Başa dön tuşu