Fortnite Bu Yıl iOS’a Geri Dönebilir

Epic Games CEO’su Tim Sweeney, Apple ile devam eden hukuk savaşına karşın Fortnite’ın 2023 yılında iOS platformuna döneceğini söyledi. Oyun, platformun yönergelerini ihlal ettikten sonra App Store’dan kaldırılmıştı ve bu da daldaki en yüksek profilli yasal savaşlardan birini başlatmıştı.

Tim Sweeney, yeni yılı kutlamak için Twitter‘da haberi paylaştı: “Gelecek yıl iOS’ta!”. İletinin ardındansa 2023 havai fişeklerine bakan bir Fortnite karakteri yer aldı. Daha evvel, Apple’ın yakında Avrupa’daki yeni Dijital Pazarlar Yasası (DMA) maddesine uymak için iOS 17 ile iPhone’da üçüncü taraf uygulama mağazalarına yahut uygulamaların yandan yüklenmesine müsaade vereceği bildirilmişti. Bu potansiyel olarak Fortnite’ın iOS ve iPadOS’a dönmesine müsaade verebilir. Oyunun App Store üzerinden satışa sunulması da koşul değil.

Fortnite, çok çeşitli platformlarda bulunan ve çok tanınan bir battle royale oyunu. Apple, Epic Games’in oyun içinde direkt ödeme yolu sunmasının akabinde Ağustos 2020’de oyunu App Store’dan kaldırmaya karar verdi. Bu, Apple’ın uygulama içi satın alma düzeneğini atladı ve App Store yönergelerini ihlal etti. Artık ise Fortnite’ın bu yıl içinde iOS’a geri dönme mümkünlüğü bulunuyor.

Başa dön tuşu