Google Pixel 4 Yüz Kilidi Açığı Çözüm Bekliyor

Google tarafından geçtiğimiz hafta tanıtılan Pixel 4, tanıma sisteminde bulunan açık sebebiyle kullanıcıların yansısına maruz kaldı. Bir akıllı telefondaki en süratli yüzle kilit açma sistemi olarak lanse edilen güvenlik özelliğinin aygıt sahibinin gözleri kapalıyken bile çalışması kullanıcıları pek de mutlu etmedi.

Hız konusuna ehemmiyet verirken, güvenlik konusunda Google’ın gözünden bir ayrıntı kaçmışa benziyor. Kullanıcıların gözünün kapalıyken bile yüz kilidinin açılması, uykudayken bile güvenliğinizin aşılması manasına geliyor.

Google bu açığı onaylarken önümüzdeki aylarda bir güncelleme sunulacağını da açıkladı. Güncelleme sonrasında kullanıcılar olması gerektiği üzere yüz kilidiyle Pixel 4 akıllı telefonlarını açarken göz verisini de kullanac. Bu müddet zarfında ise kullanıcıların şifre kullanmaları öneriliyor.

Son periyotta akıllı telefon üreticilerinin parmak izi ve yüz kullanımı üzere biyometrik güvenlik özellikleri konusunda biraz telaşlı davrandığını söylersek sanırız yanlış olmayacaktır. Geçtiğimiz günlerde benzeri bir durum da Samsung Galaxy 10 modelinde yaşanmıştı.

Başa dön tuşu