Intel’den Bulut Bilişim İçin Yeni Yapay Zeka Çipleri

Yapay zeka odaklı çipler konusunda deneyimli olan Intel artık de NNP-T1000 ve NNP-I1000 isimli Nervana Nöral Ağ İşlemcileri ile karşımıza çıktı. Bu iki çipin bulutta yapay zeka için tasarlanmış şirketin birinci ASIC, yani makul bir özel süreci yahut vazifesi yerine getirmek üzere tasarlanmış tümleşik devreleri olduğu söz ediliyor. NNT-T çipi yapay zekaların küçük bilgisayar kümelerinden harika bilgisayarlara kadar ölçeklenebilen istikrarlı bir tasarımı eğitmek için, NNP-I çipi ise ağır çıkarım misyonlarını yerine getirmek için tasarlanmış.

Intel ayrıyeten yeni jenerasyon Movidius Vision Süreç Birimi’ni tanıttı. Movidius’un güncellenmiş bilgisayar görüşü mimarisi çıkarım performansının 10 kat daha fazla olduğu ve verimliliğini rakiplerinden 6 kat daha düzgün yönettiği belirtiliyor. Öte yandan, bu çipin 2020 yılının birinci yarısından evvel piyasaya sürülmeyeceği paylaşılıyor.

Intel, yapay zekanın ileri noktada kullanımı için her 3,5 ayda bir performansın iki katına çıkmasının gerekebileceği konusunda da uyarıyor. Şirketlerin sırf klâsik işlemcilere güvenmesi durumunda ise istenilen atılımlar gerçekleşmeyecek.

Başa dön tuşu