Uzayda 3D Yazıcı İle Et Üretildi

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan astronotlar için inek eti hücreleri 3D yazıcılar ile çoğaltıldı.

Geçtiğimiz günlerde uzaya gönderilen vazifeli kozmonotlara deney tüpü içerisinde et hücreleri gönderildi. Bu et hücreleri, Rus kozmonotlar tarafından 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak çoğaltıldı ve biftek haline getirildi.

Et üretiminde uzay teknolojisi

Uzayda ihtilal yapan bu teknolojinin, İsrailli bir şirkete ilişkin olduğu biliniyor. Uzmanlar bu projenin, dünyanın her yerinde et üretimi yapılabileceğini kanıtladığını belirtiyor. Tıpkı vakitte yeni teknolojinin tarıma elverişli olmayan bölgelere de umut ışığı olabileceği sav edildi.

Aralık 2018’den bu yana laboratuvar ortamında et üreten, Aleph Farms isimli şirketin ineklerden aldığı hücreler, etin besin kıymetini artıran bir suyla birlikte bir deney tüpüne yerleştirilerek, 25 Eylül’de Soyuz MS-15 uzay aracıyla Kazakistan’dan, Memleketler arası Uzay İstasyonu’na gönderildi.

Dünya üzerinde denendi

İşlem için hücreler, Rus kozmonotlar tarafından, 3D Bioprinting Solutions isimli Rus şirketinin ürettiği manyetik yazıcıyla kas dokusuna, yani ete, dönüştürüldü. Akabinde Rus kozmonotlar yenebilir durumda olan bifteği, 3 Ekim’de Dünya’ya gönderdi. Eti deneyenler, ortaya çıkan eserin beğenilen bir tadı olduğunu, klasik biftekle tıpkı tat ve kıvama sahip olduğunu söyledi.

3D Bioprinting Solutions’un proje müdürlerinden olan Grigoriy Şalunov, Business Insider’a yaptığı açıklamada, “Bu deney konseptimizin geçerliliğini güçlü bir halde kanıtlıyor” dedi. Şalunov, gelecekte uzayın derinliklerinde yapılacak seyahatler ve Ay ile Mars’taki birinci kolonilere protein kaynağı sağlamayı umduğunu belirtiyor.

Başa dön tuşu