Windows 10 Bitlocker Varsayılan Olarak Yazılım Şifreleme Kullanacak

Daha süratli ve ucuz hale gelen SSD depolama tahlillerinin güvenlik ve şifreleme tarafı profesyonelleri yakından ilgilendiriyor. Microsoft ise üreticilerin bu bahse gereğince değer vermediği kanısıyla artık Windows 10 Bitlocker özelliğinde yazılım şifreleme fonksiyonunu SSD’ler için varsayılan hale getirme kararı almış durumda.

Şirket, kendi kendini şifreleyen şoförlerin donanım şifrelemesi konusunda birçok güvenlik açığı şikayeti aldıklarını bundan ötürü da bu türlü bir atak yaptıklarını belirtiyor. Microsoft, firmware üzerindeki açıklardan ötürü bilgilerin erişilebilir olmasını önlemek için bunu yaparken, şirketin artık üreticilere güvenmediği söz ediliyor. Kimi üreticilerin güncelleme sürecini çok açık tuttuğu ve bilgisayar korsanlarının basitçe bir depolamadaki bilgileri ele geçirebileceği paylaşılıyor.

Öte yandan, kurumsal sınıftaki SSD modelleri hali hazırda daha güçlü şifreleme ve daha uygun kalitede firmware ile geliyor. Microsoft da aslen tüketici donanımlarını gaye alıyor. Çağdaş işlemcilerde yazılım şifreleme kullanmakla gelen performans darbesini önemli manada düşürecek özel talimatlar olduğunu da not olarak düşelim. Bu ortada değişiklik mevcut şoförler için geçerli değil. Yazılım şifrelemesine geçmek için şifrelemeyi kaldırıp sonra isterseniz tekrar şifreleme yaparak mevcut şoförünüzü yazılım şifrelemeye geçirebilirsiniz.

Başa dön tuşu