Windows 11, Ağ Sorunlarına Yönelik API Destekli Yeni Özellik Alıyor

Windows kullanıcıları, vakit zaman ağ meseleleri yaşarken sorunun temel kaynağını bulmakta zorlanabiliyor. Bazen sıkıntılar internet servis sağlayıcısından kaynaklı olabilir. Kimi vakit ise Windows yahut şoför kaynaklı sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Dizüstü bilgisayarlarda ise kablosuz ağ problemleriyle sıkça karşılaşabiliyoruz.

Windows 10/11’de aslında bir sorun giderici mevcut, fakat bu özellik her vakit verimli değil. Microsoft, yeni güncellemeyle birlikte yerleşik ağ sorun gidericisini Mağaza aracılığıyla güncellenen “Yardım Al” uygulamasına taşımayı planlıyor. Uygulama, problemleri tanılayan ve Windows ağ meselelerini çözmenize yardımcı olan yeni API’lerle güncellendi. Yazılım devi şimdilik en yaygın 30 ilişki problemine odaklanacak, lakin liste ilerleyen aylarda genişleyecek.

Yeni API tabanlı tahlilin çok daha süratli olduğu ve daha düzgün teklifler sunduğu belirtiliyor. Windows 11 Build 25276, yeni ağ sorun gidericisine ek olarak işletim sistemine farklı değişiklikler de getiriyor. Örneğin, “uyumluluk hatası” bağlantı kutusu üzere eski bağlantı kutularının tasarımı güncellendi.

Bir öbür özelliğe gelince, Vazife Yöneticisi’ni kullanarak bir çekirdek dökümü oluşturma yeteneği ekleniyor. Bu geliştirici odaklı bir özellik ve kullanıcı modu süreçleri için mevcut “Bellek dökümü”ne ek olarak sunuluyor.

Başa dön tuşu