Yapay Zeka Artırma Geleceğin En Değerli Yapay Zeka Uygulaması Olacak

Gartner tarafından yapılan yeni bir araştırma, insanların ve yapay zekanın birlikte çalışarak bilişsel performansı artırmasının yakın gelecek için en kıymetli yapay zeka teknolojisi uygulaması olacağını öneriyor. 2021 yılında yapay zeka artırma için 2.9 trilyon dolar kıymetinde iş kıymeti ön görülürken, global çapta 6.2 milyar saat çalışan üretkenliğinden bahsediliyor.

2017 ve 2018’de karar desteği olarak da bilinen yapay zeka artırmasının tüm yapay zeka teknolojileri içinde kıymet manasında ikinci sırada olduğu tabir ediliyor. Teknolojinin bu yıl birinci sıraya oturacağı ve 2025 yılına geldiğimizde ise patlama yaparak, ikinci sıradaki bedelinin iki katına çıkacağı varsayım ediliyor.

Artırılmış zekanın büsbütün yapay zekadan yararlanan beşerlerle ilgili olduğu ve yapay zeka teknolojisinin geliştikçe, arttırılmış zekanın sağladığı birleştirilmiş insan ve yapay zeka yeteneklerinin işletmelere en büyük yararları sağlayacağına vurgu yapılıyor. Maksadın ise karar otomasyonunun risklerini yönetmek için insan dokunuşu ve sağduyu ile otomasyonda daha verimli olunması olduğu paylaşılıyor. Böylelikle çalışanlarca yapılan kusur sayısının da düşürülmesinin mümkün hale gelebileceği bilgiler ortasında. Bu da olağan ki direkt maliyetlere de yansıyacak.

Tüketici tarafında ise, artırmanın şirketin daha evvel daha sıkıntı olan bir ölçekte müşteri rahatlığı ve şahsileştirme sağlamasına imkan tanıyacağı belirtiliyor. Gelişmiş hizmet, teknolojiyi kullanan işletmeler için yeni tüketiciler kazanılması manasına da gelecek.

Gartner raporunun tamamına bu adresten erişebilirsiniz.

Başa dön tuşu