Yapay Zekâyla Üretilen YouTube Videoları Virüs Saçıyor

Siber güvenlik firması CloudSEK’in hazırladığı rapora göre korsan yazılım ve oyun reklamı yaparak “indirme linkleri” sunan videoların neredeyse tamamı siber saldırganlar tarafından yapay zekâ desteğiyle hazırlanıyor. Üstelik bu sözde indirme linkleri kelimenin tam anlamıyla virüs saçıyor.

Eminiz ki pek çoğunuz hayatınızın bir noktasında bilgisayarda karşılaştığınız sorumun çözümünü bozuk İngilizcesi olan ya da sorunun çözümünü Windows metin belgesine yazarak anlatan bir YouTube videosuna denk gelmişsinizdir. YouTube’un ilk dönemlerinden beri sıklıkla kullanılan ve pek çok insana göre güvenilir olan bu yöntem ne yazık ki son dönemde siber saldırganların en büyük silahı haline geldi.

Siber güvenlik firması CloudSEKin hazırladığı rapora göre, yapay zekâ desteğiyle üretilen ve sorun çözme ya da korsan yazılım/oyun tanıtımı amaçlı videoların neredeyse tamamı ciddi virüsler barındıran yazılımların reklamını yapıyor. Üstelik bazı virüsler güvenlik duvarınızı aşabiliyor da.

Videolar sadece birkaç dakikada hazırlanabiliyor

CloudSEK’in yaptığı araştırmaya göre siber saldırganlar, son dönemde sıklıkla karşımıza çıkan yapay zekâ araçlarını kullanarak sadece birkaç dakika içerisinde korsan yazılımlar üzerine videolar hazırlıyor ve bunları YouTube’da paylaşıyor. YouTube algoritmasını kullanarak videoları öne çıkaran saldırganlar, yapay zekâ desteğiyle oluşturulan yorumlar sayesinde de videolara “gerçek” süsü veriyor.

Örnek vermek gerekirse korsan Photoshop, Office yazılımları, oyunlar ve hatta ücretsiz uygulamaların sahte sürümlerinin videolarını hazırlayan saldırganlar, bu videoların açıklama kısmında kısaltılmış linkler aracılığıyla indirme linkleri bırakıyor. Linklere tıkladığınızda sistem öncelikle tarayıcınızı kullanarak IP adresinizi ve bilgilerinizi öğrenerek tarayıcınıza virüs bulaştırıyor sonra da uygulamayı indirdiğinizde virüslü dosyalar yavaşça sisteminizi ele geçiriyor.

Korsan uygulamayı indirdikten günler sonra virüs kapabilirsiniz

Kimi saldırganlar direkt olarak kurbanlarını avlamaya çalışırken kimileriyse sabırlı bir şekilde bekliyor. Videolarda özellikle korsan yazılımın çalışması için gereken crack işlemi öncesinde güvenlik duvarının kapatılması gerektiğini belirten hackerlar, virüsleri bu işlem sırasında aktif olacak şekilde hazırlıyor. Kimi virüslerse direkt olarak güvenlik duvarını aşarak virüsleri beyaz listeye alıyor.

CloudSEK’in elde ettiği verilere göre 2022 yılında tüm YouTube’da bu tarz videoların toplam sayısı 100-150 arasındayken Şubat 2023’teyse 15.000’den fazla “virüslü video” YouTube’da kol geziyor. Üstelik eğer dikkatsiz bir kullanıcıysanız bu tarz videolardaki uygulamalar nedeniyle kolayca verilerinizi kaptırma ya da bilgisayarınızı bir kripto para kazma makinesine dönüştürme ihtimaliniz oldukça yüksek.

Sırf Bir Linke Tıkladığınız İçin Hack’lenip Bilgilerinizi Çaldırdığınızda Ne Yapmanız Gerekiyor? (Uzmanından Tavsiyeler)

Bu tarz videolara dikkat etmekle beraber korsan yazılım kullanmanın suç olduğunu ve etik dışı olduğunu da hatırlatalım. Her ne kadar içinde bulunduğumuz ekonomi nedeniyle lisanslı yazılım kullanmak pahalıya mâl olsa da bir korsan yazılım yüzünden aylarca para biriktirerek topladığınız sisteminizin ekran kartını yakabileceğinizi (kripto madenciliği nedeniyle) unutmayın.

Ayrıca bu tarz uygulamaları lisanslı kullanarak firmaların ülkemizdeki kullanıcı sayısını fark etmesine ve yerel fiyatlandırma uygulanmasına da destek olmuş olacaksınız.

Kaynak :
https://www.techradar.com/news/youtube-videos-made-with-ai-are-spreading-malware

Başa dön tuşu