Yeni Nvidia RTX Super Serisinin Fiyatları ve Özellikleri

Normalde ışın izleme, sinemalara ultra gerçekçi görsel efektlerini vermek için kullanılan gelişmiş bir grafik tekniği olarak geçiyor. Geforce RTX, gelişmiş gölgelendirme, programlanabilir ışın izleme ve çekirdek sürece süreçleriyle, ışın izleme teknolojisini gerçek vakte taşıyor. Işın izleme teknolojisi; sanayi standardı kabul edilen Microsoft DirectX Raytracing (DXR) ve Vulkan üzere API’lar ile Unreal Engine, Unity, Frostbite, ID Tech, Nortlight, 4A Engine ve daha fazla oyun motorunu destekliyor.

Geçtiğimiz ay düzenlenen Computex ve E3 fuarları, gerçek vakitli ışın izleme teknolojisi için bir dönüm noktası oldu. Bu tertiplerde, sayıları gün geçtikçe artan oyun geliştiriciler, çarpıcı görseller yaratmak için gelecek oyunlarında ışın izleme teknolojisini kullanacaklarını duyurdular. Bu oyunlar ortasında Call of Duty: Çağdaş Warfare, Control, Cyberpunk 2077, Doom Eternal, Sword and Fairy 7, Watch Dogs: Legion ve Wolfenstein: Youngblood yer aldı. Halihazırda ışın izleme teknolojisini kullanan kimi oyunlar ortasında ise Battlefield V, Metro Exodus Quake II RTX, Shadow of the Tomb Raider ve Stay in the Light bulunuyor.

Yeni HARİKA serisi RTX GPU’ların esas özellikleri

GeForce RTX 2060 HARİKA GPU (Çıkış tarihi 9 Temmuz / Başlangıç Fiyatı –ABD- 399 dolar)
• RTX 2060’a nazaran yüzde 22’ye kadar daha süratli (ortalama yüzde 15)
• 8GB GDDR6 – RTX 2060’dan 2GB daha fazla bellek
• GTX1080’den daha hızlı
• 7+7 TOP (FP32+INT32) ve 57 Tensor TFLOP

GeForce RTX 2070 ÜSTÜN GPU (Çıkış tarihi 9 Temmuz / Başlangıç Fiyatı -ABD- 499 dolar)
• RTX 2070’den yüzde 24’e kadar daha süratli (ortalama yüzde 16)
• GTX 1080 TI’dan daha hızlı
• 9+9 TOP (FP32+INT32) ve 73 Tensor TFLOP

GeForce RTX 2080 MUHTEŞEM GPU (Çıkış tarihi 9 Temmuz / Başlangıç Fiyatı –ABD- 699 dolar)
• 15.5 Gbps’a kadar hafıza hızı
• TITAN XP’den daha hızlı
• 11+11 TOP (FP32+INT32) ve 89 Tensor TFLOP

GeForce RTX GPU’lar, çoklu ve ileri düzey oyun özelliklerini destekliyor. Gerçek Vakitli Işın İzleme özelliğine sahip tek GPU olmalarının yanı sıra, NVIDIA DLSS (Derin Öğrenme Üstün Örnekleme) ile Yapay Zekâ sürece performansında (130 Tensör TFLOPS beygir gücüne kadar) bir artış sağlıyor. Birebir vakitte Mesh Shading ve NVIDIA Adaptive Shading (NAS) üzere gelişmiş özellikleri destekleyen modeller olarak öne çıkıyor.

NAS, en yüksek performans ve imaj kalitesi için, hareket ve içeriğe uyarlamalı gölgeleme de dahil olmak üzere, Variable Rate Shading özelliğiyle yeni jenerasyon VR tecrübesi sunan, oyuncuların göz takibiyle birlikte kullandığında ayrıntıları ortaya koyan Foveated Rendering’i de destekliyor.

Başa dön tuşu