Rusların Hipersonik Füzesinde Üretim Sıkıntılı

Geçtiğimiz sene Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, yeni silahlar geliştirdiklerine dair bir açıklama bulunmuştu. Bunlardan en ilgi çekicisi ise Avangard isimli yeni bir hipersonik füze sistemi olmuştu. Bu füzenin taşıdığı nükleer savaş başlığıyla füze savunma sistemlerinin ortasında geçebildiği tez edilmişti.

Putin bu füzenin seri üretime girdiğini açıklamış olsa da CNBC, Ekim ayında Moskova’nın üretim için farklı bir karbon fiber tedarikçisi aradığını öne sürmüştü. Son haberlere nazaran bu farklı üretici hala bulunamamış.

Avangard füze sistemi sesten 20 kat daha süratli uçuyor. Rusya’nın elindeki karbon fiber gereçlerin bu süratte uçuş sırasında ortaya çıkan yüksek sıcaklığa dayanamadığı argüman ediliyor. Bu silahlardan en fazla 60 tane üretilmesi bekleniyor. Bunun sebebi ise silah başına maliyetin çok yüksek olması.

Amerikan istihbarat raporuna nazaran Rusya, Avangard programını gelecek yıl devreye sokmak istiyor. Sisteminin iki sefer problemsiz formda test edildiği, üçüncü testin ise füzenin gayeye varamadan düşmesinden ötürü başarısız olduğu söyleniyor.

2027 yılına kadar bu füzelerden 12 adet üretileceği, yani 60 adede ulaşılmasının çok fazla vakit alacağı düşünülüyor. ABD ise bir müddettir geliştirdiği hipersonik füzelerine 2023 yılında sahip olma planları yapıyor. Çin ve kimi öbür ülkelerin de bu hususta çalışmaları olduğu da bir sır değil.

Başa dön tuşu