Google Chrome, RAM Tasarrufu Özelliğini yayınladı

Google Chrome, 110 güncellemesiyle birlikte ‘Bellek Tasarrufu’ moduna kavuştu. Chrome, bu özellikle artık daha az RAM tüketecek.

Uzun zamandır ‘RAM sömürücü’ olarak anılan Google Chrome, yıllar içinde gelen güncellemelerle performans iyileştirmelerine ev sahipliği yaptı. Fakat son güncellemeyle birlikte Chrome, RAM sömürüsünü büyük oranda bitirdi.

Google Chrome 110 sürümüyle birlikte tarayıcıya dahili ‘Bellek Tasarrufu’ modu geldi. Tarayıcı ayarlarından etkinleştirilebilen performans modu, Chrome’un artık çok daha az RAM tüketmesini sağlayacak.

Google Chrome Bellek Tasarrufu modu:

google chrome

Google Chrome Bellek Tasarrufu aktif olduğunda, bulunduğunuz sekme dışındaki sekmelerde bellek boşaltılacak. Yani bu sekmeler arka planda işlenmeyecek, ilerlemeyecek, bir işlem yapmayacak. 

Aktif olmayan sekmelere geri dönmek istediğinizdeyse sekmeler otomatik olarak tekrar etkin hale gelecek. İsteyen kullanıcılar, sık sık ziyaret ettikleri internet sitelerini ‘Her zaman etkin kalacak siteler’ bölümüne ekleyerek, performans modu açıkken bu sekmelerin aktif kalmasını tercih edebilecek.

Öte yandan performans modu, sekme değiştirdiğinizde diğer sekmede oynayan sesin ya da videonun durmasını engellemeyecek. Ses veya video oynatılan, form doldurulan, ekran paylaşımı yapılan veya bildirimi bulunan sekmeler, performans modunda devre dışı bırakılmayacak.

Google Chrome Bellek Tasarrufu nasıl açılır?

Google Chrome Bellek Tasarrufu modu, tarayıcınız 110 sürümüne güncellendiğinde otomatik olarak etkinleştiriliyor. Ayara ulaşmak ve elinizle açıp kapatmak için bu bağlantıya tıklayarak Chrome’un Performans ayar sayfasına ulaşabilirsiniz.

Google Meet’e Toplantılarınıza 360 Derece Dönebilen Kamera Arka Planları Geliyor

Başa dön tuşu