M2 Pro ve M2 Max İşlemcili Apple MacBook Pro Tanıtıldı! İşte Özellikleri

Apple, bugün yaptığı duyuruyla birlikte M2 işlemci ailesinin gelişmiş üyeleri M2 Max ve M2 Pro’yu tanıttı. İşlemcilerin tanıtımı akabinde, hangi aygıtların M2’nin yeni üyeleri ile donatılacağı da belirli oldu. Bu aygıtların başında alışılmış ki MacBook Pro yer alıyor.

Apple, M2 Pro ve M2 Max’e sahip yeni 14 ve 16 inç MacBook Pro’yu duyurdu. Profesyonel bir dizüstü bilgisayar için dünyanın en güçlü ve verimli çipleri olarak lanse edilen M2 Pro ve M2 Max işlemcili MacBook Pro, en süratli Intel tabanlı MacBook Pro’dan 6 kata kadar daha süratli efekt sürece ve 2 kata kadar daha süratli renk derecelendirme üzere güçlü misyonların üstesinden geliyor.

Apple silikonun güç verimliliğine dayanan MacBook Pro’nun pil ömrü de artık 22 saate kadar çıktı; bu da bir Mac’teki en uzun pil ömrü manasına gelmekte. Yeni MacBook Pro, gelişmiş bağlanabilirlik için Wi-Fi 6E, evvelki jenerasyona nazaran iki kata kadar daha süratli ve birinci defa 8K ekranları destekleyen gelişmiş HDMI üzere özelliklere sahip. M2 Max modelindeki 96 GB’a kadar birleştirilmiş bellek sayesinde içerik oluşturucular, profesyonel dizüstü bilgisayarların bile çalıştıramayacağı kadar büyük sahnelerde çalışabiliyor.

İkinci kuşak 5 nanometre süreç teknolojisi kullanılarak üretilen M2 Pro, M1 Pro’dan yaklaşık yüzde 20 daha fazla ve M2’den iki kat daha fazla (40 milyar) transistörden oluşuyor. Ayrıyeten yeni işlemci, M2’nin iki katı (200 GB/s) birleşik bellek bant genişliğine ve 32 GB’a kadar düşük gecikmeli birleşik belleğe sahip. Yeni kuşak 10 yahut 12 çekirdekli CPU, sekiz adede kadar yüksek performanslı çekirdek ve dört yüksek verimli çekirdekten oluşuyor ve M1 Pro’daki 10 çekirdekli CPU’dan yüzde 20’ye kadar daha süratli çok iş parçacıklı CPU performansı sağlıyor. Adobe Photoshop üzere uygulamalar, ağır iş yüklerini her zamankinden daha süratli çalıştırıyor ve Xcode’da derleme, en süratli Intel tabanlı MacBook Pro’ya nazaran 2.5 kata kadar daha süratli.

M2 Pro’daki GPU, M1 Pro’daki GPU’dan üç adet daha fazla yani 19 adede kadar çekirdekle yapılandırılabiliyor ve daha büyük bir L2 önbelleği ile geliyor. Ayrıyeten grafik performansı, M1 Pro’nunkinden yüzde 30’a kadar daha süratli, bu da imaj sürece performansında büyük artışlar sağlıyor ve konsol kalitesinde oyun oynamayı mümkün kılıyor.

M2 Max, M1 Max’ten 10 milyar daha fazla ve M2’den 3 kat daha fazla (67 milyar) transistörle, Apple silikonun performansını ve yeteneklerini daha da ileriye taşıyor. 400 GB/s birleşik bellek bant genişliği M2 Pro’nun iki katı, M2’nin ise 4 katına eşit. Ayrıyeten yeni işlemci 96 GB’a kadar süratli birleşik bellek takviyesi sunuyor. Bu sayede çok büyük belgeler anında açılıyor ve birden çok profesyonel uygulamada çalışmak süratli ve akıcı oluyor.

M2 Max, M2 Pro ile tıpkı yeni kuşak 12 çekirdekli CPU’ya sahip. GPU, 38 adede kadar yapılandırılabildiği için daha güçlü. Ayrıyeten M2 Max daha büyük bir L2 önbelleğe sahip. Grafik tarafına geldiğimizdeyse yeni işlemci, M1 Max’ten yüzde 30’a kadar daha süratli. Apple, 96 GB belleğin yanı sıra, M2 Max işlemcili MacBook Pro’nun rakip sistemlerin bile yürütemeyeceği grafik açısından ağır projelerin üstesinden gelebileceğini argüman ediyor.

  • Hem M2 Pro hem de M2 ​​Max, Apple’ın saniyede 15,8 trilyon süreç yapabilen ve evvelki kuşağa nazaran yüzde 40’a kadar daha süratli olan yeni jenerasyon, 16 çekirdekli Neural Engine çipini içerir.
  • M2 Pro, donanım hızlandırmalı H.264, HEVC ve ProRes görüntü kodlama ve kod çözme dahil olmak üzere son derece güçlü ve verimli bir medya motoruna sahiptir ve çok az güç kullanırken birden fazla 4K ve 8K ProRes görüntü akışının oynatılmasına imkan tanır. M2 Max, M2 Pro’dan 2 kata kadar daha süratli görüntü kodlama sağlayan iki görüntü kodlama motoruna ve iki ProRes motoruna sahiptir.
  • Apple’ın en yeni manzara sinyali işlemcisi, daha uygun gürültü azaltma sağlar ve Neural Engine ile birlikte kamera imaj kalitesini uygunlaştırmak için hesaplamalı görüntü kullanır.
  • Yeni jenerasyon Secure Enclave, Apple’ın sınıfının en düzgünü güvenliğinin kritik bir modülüdür.
Başa dön tuşu